Złota proporcja jest stosowana na wiele różnych sposobów i jest znana pod różnymi nazwami. Niektóre z nazw to spirala Fibonacciego, złota spirala lub boska proporcja.
Złota proporcja to sposób tworzenia sztuki, obrazu i architektury, który jest przyjemna dla ludzkiego oka.
Czym jest złota proporcja w fotografii?
Złota proporcja to stosunek około 1,618 do 1. Artyści od wieków wykorzystują ten stosunek do tworzenia dzieł sztuki, od obrazów po architekturę. Beethoven używa go w swojej słynnej V Symfonii. Ta proporcja jest wszędzie wokół nas, w tym w naszych własnych ciałach.
Aby zobaczyć i zrozumieć złotą proporcję, weźmy linię i podzielmy ją na dwie części. Jeśli zastosujemy złoty podział, będzie to wyglądać jak na poniższym obrazku, gdzie A to dłuższy bok (1,618), a B to krótszy bok (1).
Złota proporcja polega na podzieleniu dowolnego odcinka na dwie części tak, aby całość miała się tak do większej części, jak większa część do mniejszej.
Już w starożytności znano tę definicję, gdyż znalazła się w jednej z najważniejszych ksiąg w dziejach ludzkości –„ Elementach Geometrii” Euklidesa.
Wartość liczbowa tego podziału wynosi w przybliżeniu 1,618 i nazywana jest złotą liczbą Φ (fi).
Ze złotą liczbą związany jest ciąg Fibonacciego, który tworzymy zaczynając od dwóch jedynek, po czym każda następna liczba w ciągu jest sumą dwóch poprzednich.
Co ten ciąg ma wspólnego ze złotą liczbą? Otóż dzieląc dowolną liczbę ciągu Fibonacciego przez liczbę ją poprzedzającą otrzymamy wynik oscylujący wokół 1,618.. czyli złotej liczby Φ – (fi).
Dla artystów moc złotego podziału zaczyna się, gdy stosunek ten jest stosowany do kształtów. Skonstruujmy najpierw tak zwany złoty prostokąt. Robimy to, biorąc dłuższy bok linii, który oznaczyliśmy literą A, i dopasowując tę długość, aby utworzyć krótsze boki prostokąta.
W literaturze anglojęzycznej mówi się o tworzeniu złotego prostokąta. Tak naprawdę zdjęcie, które jest prostokątne, musimy podzielić na kwadrat i prostokąt. Dla przykładu poniżej, gdzie można obliczyć wartości boków złotego prostokąta
jest jasne, że (a+b) dzielone przez (a) daje w przybliżeniu złotą liczbę. Jeżeli zaczniemy dzielić pozostałe prostokąty w ten sam sposób, to otrzymamy kształty , które układają się w określony sposób i po połączeniu ich linią otrzymamy złotą spiralę. Jest to ciąg Fibonacciego.
Około 92% roślin o filotaksji skrętoległej charakteryzuje się skręceniem opisywanym za pomocą liczb ciągu Fibonacciego. Przykładem tego są choćby spirale ułożeń nasion w takich kwiatach jak słonecznik lub stokrotka. Liczba płatków w kwiatach też zwykle jest liczbą z ciągu Fibonacciego – a nawet układ liści na łodydze zazwyczaj jest zgodny z tą regułą.
Złotą spiralę przypominają muszle ślimaków i wiele innych naturalnych zjawisk jak na przykład huragany.