Złoty podział czy też złota spirala to reguła kompozycji, którą możemy zastosować przy komponowaniu obrazu. Najlepszym przykładem złotej spirali to schody jak na powyższym przykładzie czy też skorupa ślimaka. Złotą spiralę możemy poprowadzić z każdego rogu zdjęcia i temat umieścić w mocnym punkcie, gdzie w tym przypadku jest to najdalsza część konstrukcji wciągająca widza w głąb zdjęcia. Złotą spirala powinna prowadzić wzrok odbiorcy w stronę istotnego elementu, przy czym należy układać ją jakby w przestrzeni 3D zdjęcia, czyli podzielić zdjęcie na plany i nie traktować go jak płaskiej powierzchni.

W powyższym zdjęciu droga stanowi linię wiodącą w głąb zdjęcia i wraca do wpatrzonego w ptaki kota.

Ze złotej spirali  wywodzi się trójpodział, który jest uproszczoną formą złotego podziału. Linie w złotym podziale są stycznymi do spiral wychodzącymi z każdego rogu zdjęcia jak na rysunku poniżej.

W tym przypadku interesujące nas elementy zdjęcia powinny być umieszczone wzdłuż linii oraz w mocnych punktach w miejscach ich przecięcia. Łatwo zauważyć, że mocne punkty złotego podziału leżą bliżej centrum zdjęcia. Zarówno trójpodział jak i złoty podział polega na odsunięciu głównego tematu zdjęcia od centrum zdjęcia, tak jakby kadry centralne były złym wyborem. Centralne kadry są najczęściej łamaniem zasad kompozycji i sprawdzają się przy zdjęciach minimalistycznych.