Kompozycja w fotografii – główne zasady

Kompozycja to takie rozmieszczenie elementów w kadrze, które sprawia przyciągnięcie i zatrzymania uwagi odbiorcy. W sieci są w tej chwili miliardy zdjęć, ale ile z nich tak naprawdę zapamiętaliśmy, że możemy je odtworzyć w wyobraźni? Oczywiście wiele zdjęć będzie miało mocny temat albo przedstawiało coś, co interesuje daną osobę i będzie chętnie do tego wracać. Wiele osób wystawia zdjęcia np. na Instagramie, a nie ma pojęcia o kompozycji, bo nie jest im to do niczego potrzebne. Tu właśnie liczy się temat lub “ładna/ładny” dziewczyna czy chłopak. Wielu z odbiorców też nie ma świadomości kompozycji, lecz potrafią intuicyjnie określić, czy dane zdjęcie im się podoba czy nie.  Jest też różnica w oglądaniu zdjęcia na małym ekranie telefonu, w porównaniu do monitora np 24 cali czy też powieszonego na ścianie.

Ocenianie zdjęcia na kilkucalowym ekranie jest karkołomnym zadaniem i przynajmniej dla mnie nie ma sensu. Często zastanawiam się kadrując telefonem, czy czasami nie profanuję tego co wiem na temat fotografii, ale jest różnica w pokazywaniu zdjęcia znajomym, a takim ludziom, którzy się na tym znają. Zdjęcia przeznaczone do mediów społecznościowych rządzą się swoimi prawami i wcale nie muszą być poprawne pod względem kompozycyjnym, jakościowym czy jakikolwiek innym. Jednakże dobrze jest wiedzieć i znać podstawy kompozycji, bo jeżeli ktoś z Was będzie edytował zdjęcie w telefonie to okaże się, że może je wykadrować trochę lepiej. Problem tez polega na tym, że będąc na plaży o zachodzie słońca, fotografując to zjawisko otrzymamy fotę podobną do wielu innych, a warto jednak wyróżnić się z tłumu i zadbać o poszczególne elementy w kadrze.

 

Ładna fotka, a dobre zdjęcie to spora różnica.

Termin kompozycja oznacza “zestawienie” i może odnosić się do każdego dzieła sztuki (muzyki, Fotografii, rzeźby, dekoracji, architektury, malarstwa, grafiki, literatury, itp.), które zostało zaaranżowane lub zestawione świadomie i celowo. W sztukach wizualnych kompozycja jest często używana z różnymi terminami, takimi jak projekt, forma, wizualizacja, struktura. W projektowaniu graficznym kompozycja jest powszechnie określana jako układ strony, layout.

Kompozycja wymaga uporządkowania rzeczy w obrębie obrazu, tak aby miał on sens dla każdego odbiorcy. Chodzi o to, aby przemówić na najbardziej elementarnym poziomie do naszej podświadomości. To jest to, co generuje czynnik “Wow!”, który przyciąga naszą uwagę. 

Kompozycja jest jednym z najważniejszych elementów fotografii. Odpowiednie wykorzystanie kompozycji może wpłynąć na sukces zdjęcia, ale to wcale nie oznacza, że nie można świadomie łamać zasad kompozycji. Na moim blogu przedstawię kilka reguł kompozycji, można zastosować w tworzeniu obrazów:

  • zasada trójpodziału. Polega ona na podzieleniu zdjęcia na trzy równe części, w pionie i poziomie. Często w literaturze nazywana złotym podziałem i tak tez jest określona w opcji kadrowania w Adobe Photoshop.
  • zasada złotej proporcji. Często nazywana boską proporcją, jest poparta matematycznym modelem, który opisuję w innym artykule.

  • zasada trójkątów. Przekątna od jednego rogu zdjęcia do drugiego  rogu zdjęcia z wyprowadzonymi liniami z pozostałych rogów przecinającymi przekątną pod kątem prostym tworzą trójkąty.

  • linie wiodące w fotografii to elementy kompozycyjne, które kierują oko widza w stronę głównego tematu lub punktu zainteresowania na zdjęciu. Linie te są zazwyczaj proste lub zakrzywione i mogą być tworzone przez różne obiekty, takie jak drogi, budynki, drzewa, ogrodzenia lub inne elementy, które tworzą naturalną linię lub kształt.